خانه - گیاهخواری - گیاهخواری، از کجا شروع کنم؟ ۱۰ نکته مفید(قسمت اول)

گیاهخواری، از کجا شروع کنم؟ ۱۰ نکته مفید(قسمت اول)

آیا تا کنون به گیاهخواری فکر کرده‌اید؟ مثل بسیاری از مردم این سوال در ذهن شما هم شکل گرفته که افراد گیاهخوار چطور پروتئین مورد نیاز بدنشان را تامین می کنند؟ برای یافتن جواب از تجربیات جینا همشو (Gena Hamshaw)، متخصص تغذیه‌ای که چندین سال است گیاهخوار شده، در این زمینه استفاده کنیم.

می‌توانیم به راحتی از خیر تعیین هدف‌های جدید برای سال نو بگذریم ، اما همیشه انرژی و انگیزه‌ی زیادی برای ایجاد تغییر در این زمان از سال وجود دارد. برای برخی از ما، این تغییر می‌تواند از آشپزخانه شروع شود.شاید این تغییر به این معنی است که تصمیمی قطعی برای آشپزی بیشتر در خانه، داشتن فریزر و انبار مواد غذایی باکیفیت، اسراف کمتر، یا تصمیماتی برای سلامت بیشتر بگیرید و شاید امسال، سالی باشد که بخواهید گیاهخواری را امتحان کنید.

چه در حال تلاش برای ورود آرام آرام به دنیای غذاهای گیاهی باشید چه در حال ایجاد یک تغییر کامل در رژیم غذایی خود، دانستن چند نکته می تواند مفید باشد.

۱) سخت نگیرید

سخت نگیرید

برخی افراد به طور ناگهانی تصمیم به گیاهخواری می گیرند، اما برای اکثر افراد یک تغییر و جابه‌جایی آهسته می تواند پایدارتر و حتی لذت‌بخش‌تر از یک تغییر ۱۸۰ درجه ای باشد. اگر ایده‌ی گیاهخواری کمی ترسناک به نظر می رسد، با قدم‌های کوچکی شروع کنید، مثلا یک روز از هفته را برای خوردن غذای بدون گوشت مشخص کنید و یا یکی از وعده‌های غذایی روزانه‌تان را به غذای بدون گوشت یا حتی بدون لبنیات اختصاص دهید (خودتان هم از آسانی انجام این تغییرات در رژیم روزانه‌ی خود، غافلگیر خواهید شد).

۲) تکالیف خود را انجام دهید

در یک کلام، مواد غذایی گیاهی نیز صرفا یک غذا هستند و تعدادی از مواد غذایی خاص را باید در برنامه‌ی غذایی خود در نظر بگیرید. به عنوان یک غذای سالم ، غلات، حبوبات و فرآورده‌هایشان موادی هستند که برای شروع نیاز دارید.

هر تغییری در رژیم غذایی می‌تواند سخت و پیچیده باشد و گیاهخواری نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین قبل از شروع، در ابتدا زمانی را برای آشنایی  بیشتر با مواد مغذی گیاهان اختصاص دهید. یک منبع کامل و مفید مانند کتاب‌های تغذیه و گیاهخواری پیدا کنید. ممکن است گاهی برای برخی سوالاتی پیش بیاید که چطور پروتئین، آهن یا کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنیم. جواب بسیار کوتاه و ساده است: «با جایگزین کردن مواد گیاهی حاوی پروتئین مانند سویا، عدس، لوبیا، ماش، نخود و …»

۳) با غذاهایی شروع کنید که می‌شناسید و دوست دارید

گیاهخواری ذائقه‌ی من را به شدت گسترده کرد: در مورد فرهنگ‌های غذایی مختلف در جهان مطالعه کردم، به قفسه‌ی ادویه‌ها و مواد‌غذایی که قبلا در نظر نمی‌گرفتم  بیشتر توجه کردم. مهارت‌های آشپزی من زمانی که رژیم غذاییم را تغییر دادم بسیار کم و محدود بود. اگر شما دارای مهارت‌هایی در آشپزی هستید، گمان نکنید که نیاز به ترفندهای بیشتری برای گیاهخوار شدن دارید.

غذای های مور علاقه

در واقع بهترین نقطه برای شروع، در نظر گرفتن وعده‌های مورد علاقه‌ی شماست و توجه به این که چطور می‌شود آن‌ها را به وعده‌های بدون گوشت یا خالی از لبنیات تبدیل کرد. می توانید به سادگی با حذف پنیر از صبحانه و جایگزین کردن آن با پنیر بادام زمینی شروع کنید و یا تامین پروتئین اصلی بدن را به حبوبات، سویا و یا سبزیجات مغذی مثل قارچ واگذار کنید.

۴) ماجراجو باشید

تا قبل از اینکه گیاهخواری را شروع کنم، هرگز تمپه، رشته چینی سوبا، کیمچی، کدوی کابوچا، مخمر خوراکی، ارزن، شاه‌توت یا گندم سیاه و… را امتحان نکرده بودم. گیاهخواری من را به سمت یافتن موادغذایی جدید تشویق کرد و همچنین غذاهای جهانی زیادی را به من شناساند.

سنت‌های غذایی بسیار زیادی در جهان وجود دارد که بر پایه‌ی گیاهان بنا شده است و به این معناست که گیاهخواری سنت‌های ارزشمند و هیجان‌انگیزی برای بهره بردن دارد. اگر شما در زمینه‌ی آشپزی با گیاهان، تازه کار هستید، چرخی در دستور پخت غذاهای نقاط دیگر جهان بزنید (غذاهای هندی، اتیوپیایی و خاور‌میانه‌ای از غذاهای مورد علاقه‌ی من هستند). قفسه‌ی ادویه‌جات خود را گردگیری کنید و مزه‌های جدیدی را به غذاهای خود اضافه کنید. تغییر وعده‌ی غذایی را بهانه‌ای برای امتحان کردن غلات و سبزیجات بدانید.

۵) درباره ی تغییر وعده ی غذایی خود خلاقانه بیندیشید

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که تطبیق دادن یک دستور پخت با رژیم گیاهخواری به معنی جایگزین کردن گوشت و مرغ با گوشت مصنوعی یا توفو (به عنوان کشک لوبیا هم شناخته می شود) یا تمپه (محصولی از سویای سنتی که به شکلی طبیعی کشت و فرآیند تخمیر کنترل شده‌ای بر آن اعمال می شود) است. بسیار عالی، اما می‌شود از این سرگرم‌کننده‌تر باشد اگر کمی خلاقانه به این فکر کنیم که چطور یک دستور پخت سنتی را بدون پروتئین حیوانی بپزیم! درست است که بولونی عدس واقعا یک بولونی نیست، اما به اندازه کافی دارای مواد غذایی اساسی است؛ ماست موز و بادام زمینی هم بسیار متفاوت تر از لبنیات هستند، اما همچنان همان مزه‌ی خامه‌ای را تداعی می‌کنند.

قسمت دوم

همچنین ببینید

گیاهخواری، از کجا شروع کنم؟ ۱۰ نکته مفید (قسمت دوم)

۶) برای خودتان جانشین لبنیات درست کنید برای بسیاری از افراد باورکردنی نیست که چطور ...

رژیم غذایی گیاه خواری چیست ؟ روش صحیح گیاه خواری چگونه است؟

رزیم غذایی رژیم غذایی گیاه خواری چیست ؟ رژیم های گیاه خواری می توانند سودمند باشند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
ارسال